Dotaz: Jak probíhá výkup přetoků z FVE?
Dotaz zákazníka, kterého zajímá, za jakých podmínek lze vykupovat přetoky z fotovoltaiky.
Fotovoltaika je specifický zdroj energie. Řekněme si to upřímně – jeho největší nevýhodou je skutečnost, že výroba energie není kontinuální a podléhá výkyvům. A to jak v průběhu jednoho dne, tak i celého roku. V zimě je výroba oproti zbytku sezony minimální a budete spíše řešit podmínky nákupu energie z distribuční soustavy.
Ale co dělat v měsících, kdy elektrárna vyprodukuje výrazně více, než dokážete sami spotřebovat? Pro přetoky z FVE existuje několik možností výkupu. V první fázi není otázka, zda od vás někdo přebytečnou energii koupí, stěžejní. Důležitější je zjistit, jestli ji budete mít možnost prodat.
Smlouva o připojení
Před realizací fotovoltaické elektrárny je vhodné ověřit si u distributora (provozovatele distribuční soustavy – tedy EG.D, ČEZ distribuce, PRE), zda do distribuční soustavy můžete posílat energii, kterou nespotřebujete. Nutnou podmínkou je samozřejmě mít v dosahu elektrickou přípojku.
Pokud přípojku máte a chcete přebytky prodávat, musíte si u distributora tzv. rezervovat výkon. Za tímto účelem distributorovi zašlete žádost o uzavření Smlouvy o připojení. Problém spočívá v tom, že se nejedná o nic nárokového. Distributor může vaši žádost o připojení z kapacitních důvodů zamítnout. Distribuční soustava má své limity. Což fakticky znamená, nebudete mít možnost zajistit si výkup přetoků z FVE.
Proces připojení výrobny do distribuční soustavy se může lišit dle velikosti výrobny. U mikrozdrojů, které jsou typické pro rodinné domy, je jednodušší. U větších výroben, kdy u výkonu nad 50 kW již musíte mít i licenci, může být postup náročnější. Distributor má například vyšší nároky při dokládání projektu FVE.
Čím vyšší výkon vaše výroba bude mít, tím roste i riziko, že vás distributor již nepřipojí. V současné době, kdy vzniká velké množství fotovoltaických elektráren, je tento problém čím dál častější.
Vznikají celé lokality, kde už se nikdo nepřipojí.
Řešení, pokud vás distributor nepřipojí
Nemožnost prodeje přebytků z fotovoltaiky může značně ovlivnit rentabilitu celého záměru. Pokud v místě výroby energii nebudete vůbec spotřebovávat a chcete fotovoltaiku vybudovat jen za účelem jejího prodeje, může to znamenat konec vašeho projektu.
Existují však způsoby, jak si i v takovém případě zajistit možnost prodeje nadprodukce.
V první řadě můžete situaci probrat s příslušným technikem distributora, který vaši žádost posuzoval. Zamítnutí připojení vždy odpovídá aktuálnímu stavu a kapacitám distribuční soustavy. Proto je dobré zjistit přesný důvod o ověřit, kde je “slabé místo”. Distributor infrastrukturu kontinuálně opravuje a rozšiřuje kapacity. Je možné, že v dohledné době posílí trasu, ve které se nacházíte i vy a připojení, s možností zajistit si výkup přetoků, bude možné. V případě větší instalace lze s distributorem jednat i na individuální úrovni a můžete posílení spolufinancovat.
Samozřejmě se může stát, že i navzdory maximální snaze připojení do DS nedocílíte. I v takovém případě známe řešení.
Naše společnost se zaměřuje i na budování lokálních distribučních soustav. Umíme propojit větší výrobny s odběrnými místy. Ve vaší obci můžeme postavit fotovoltaickou elektrárnu a dodávat levnou energii do rodinných domů, obecních budov či místních firem. Třeba i za 1,35 Kč za 1 kWh. Ten, kdo již fotovoltaiku má, se může do lokální distribuční soustavy připojit, a energii za výhodných podmínek prodávat svým sousedům.
Pokud byste chtěli být součástí lokální distribuční soustavy,kontaktujte nás, nebo nám pošlete nezávaznou poptávku.
Chci být součástí lokální distribuční soustavy
Jaké existují možnosti výkupu energie
Pokud vás distributor do distribuční soustavy připojí a prodej energie z vaší FVE povolí, máte více možností, jak přetoky zhodnotit.
První z nich je uzavřít smlouvu s některou ze společností, která vám uhradí smluvenou cenu za každou jednotku dodané energie. Existují v zásadě dva druhy cen. Buď můžete prodávat za spotové ceny, tedy za burzovní cenu, nebo se můžete domluvit na fixní ceně.
První varianta je značně spekulativní. Ceny na spotu jsou velmi volatilní. Pokud se budou ceny energie držet na vysokých úrovních, může se taková volba vyplatit. Fixní cena je samozřejmě jistější. Společnost, která od vás energii nakupuje, do ní samozřejmě uplatňuje jistou rizikovou přirážku. Nemusíte tedy vydělat tolik jako při spotovém prodeji. Na druhou stranu se nemusíte bát klesající ceny energií. Tyto společnosti si berou z prodeje energie provizi. Některé uplatňují i měsíční fixní poplatky.
Specifickým produktem jsou tzv. virtuální baterie, které jsou určeny zejména pro domácnosti. Zjednodušeně se jedná o službu, kdy vyrobenou přebytečnou energii odešlete do sítě a váš dodavatel vám ji odečte z konečného vyúčtování. Za využívání virtuální baterie se platí měsíční platby a u zpětně odebrané energie je vám účtován i distribuční poplatek. Tato služba má celou řadu nevýhod:
- O energii, kterou zpětně během jednoho roku nespotřebujete, přijdete. Virtuální baterie se tedy nevyplatí těm, kdo během roku vyrobí více, než spotřebují.
- Využití virtuální baterie je vázáno i na čerpání dalších služeb dodavatele. Zejména na odběr energie. Někteří dodavatelé virtuální baterii dokonce nabízejí jen zákazníkům, kteří si od nich nechají postavit fotovoltaiku.
Na druhou stranu nemusíte investovat do pořízení fyzické baterie. To sníží náklady na realizaci celého řešení. Na druhou stranu přicházíte o určitou nezávislost na centrální síti (nemáte záložní zdroj energie).
Výkup by měl být poslední možností
Obecně však platí, že z ekonomického hlediska je nejvýhodnější řešení, kdy si energii sami vyrobíte a maximum z ní na místě spotřebujete. Jakmile energii prodáváte do sítě provozované distributorem, dostávají se do hry prostředníci a jejich provize, které snižují rentabilitu vaší investice.
Proto je vhodné každou elektrárnu vyprojektovat tak, aby svým výkonem co nejlépe pokrývala vaši spotřební křivku. A pokud byste přeci jen větší množství přetoků produkovali, vyplatí se ověřit, zda nelze ve vaší lokalitě vybudovat lokální distribuční soustavu, ve které energii prodáte mnohem výhodněji.
Co získáte
Známe jen výhody
Bezkonkurenční cena energie
Garance
Komplexní řešení
Investiční flexibilita
Stabilita nákladů za energie
Energetická bezpečnost
Bezstarostný provoz
Výkonová flexibilita
Partnerský přístup
Bezkonkurenční cena energie
Garance
Komplexní řešení
Investiční flexibilita
Stabilita nákladů za energie
Energetická bezpečnost
Bezstarostný provoz
Výkonová flexibilita
Partnerský přístup
Již s námi šetří
A jsou zajištěni vůči výkyvům na energetickém trhu
První energetická a distribuční s.r.o.
Main Point Pankrác
Milevská 2095/5
140 00 Praha 4
IČ: 17887143
DIČ: CZ17887143